Koci kanał telewizyjny – W Stanach Zjednoczonych już od czterech lat działa Meow TV – koci kanał telewizyjny. Badania dowiodły, że co najmniej jedna trzecia kotów lubi oglądać TV! Ulubione kocie programy telewizyjne są o wiewiórkach, które w takt muzyki biegają po drzewach, o lwach, gepardach, czy pływających rybkach.
A tymczasem na YouTube jest cały kanał Wideo dla Twojego kota! Jego twórczynią jest Meghan Koley, która zauważyła, że niektóre filmy wideo bawią jej koty tak samo jak ludzi. Na kanale można znaleźć filmiki symulujące akwarium z rybkami, czyli małe przekąski pływające przed kocimi oczami, latające ptaszki, biegające wiewiórki, a nawet wideo z kaczkami, które bardzo podoba się kotom, bo te ptaki są naprawdę głośne.
- Dlaczego kot liże Twoje włosy i twarz?
Pierwszym czego doświadcza kociak, zanim jeszcze otworzy oczy, jest lizanie i mycie przez matkę. Lizanie jest demonstracją opiekuńczości, więc jeśli Twój kot czasami myje Twoje włosy lub liże Twoją twarz, okazuje Ci akceptację i troskę.
- Dlaczego kot „ugniata”?
Kiedy kociak jest karmiony mlekiem matki, to typowe ugniatanie jest skierowane do matki, jako działanie mające na celu pobudzenie do wytwarzania i sączenia mleka. Kiedy kot dojrzewa, ugniata, by pokazać swoje zadowolenie.
- Dlaczego kot podchodzi do ludzi, którzy nie lubią kotów?
Zazwyczaj osoby, które nie lubią kotów unikają patrzenia na nie, nie mówią do nich i siedzą spokojnie, mając nadzieję, że kot je zignoruje. Z tego powodu kot postrzega zachowanie takiej osoby jako okazywanie szacunku i zapraszające do kontaktu.
- Dlaczego kot ociera się o Ciebie?
Kot ma gruczoły zapachowe wzdłuż ogona, przy podstawie ogona, po obu stronach głowy, na wargach, na brodzie, na czole, obok genitaliów i pomiędzy przednimi łapami i opuszkami. Używają tych gruczołów do zapachowego oznaczania swojego terytorium.. Kiedy kot ociera się o Ciebie, zaznacza Cię swoim zapachem, uznając Cię za „jego”, a także zbiera Twój zapach. Kot ociera się o meble lub drzwi z tego samego powodu – aby oflagować te rzeczy jako „przyjazne”.
- Dlaczego niektóre koty szaleją na punkcie kocimiętki, a inne ją ignorują?
Reakcja na kocimiętkę jest rezultatem genów kota; jeżeli kot nie posiada odpowiedniego genu, jego psychika nie zareaguje na kocimiętkę. Niektóre koty reagują na kocimiętkę turlaniem się po podłodze w zachwycie, inne tylko szybko ją zjedzą i oddalą się, podczas kiedy inne zignorują ją kompletnie.
- Dlaczego kot czasami „uśmiecha się” -podnosi nos – otwierając pyszczek- kiedy coś wącha?
Kiedy kot unosi górną wargę i wygląda jakby się uśmiechał pod nosem, właśnie odkrył coś interesującego i poddaje feromony analizie. Nazywane jest to „fleshming” i polega na pobraniu zapachu do organu, znajdującego się na podniebieniu, zwanego organem Jacobsona. Ludzie nie posiadają tego organu.
- Dlaczego niektóre koty upierają się przy piciu z cieknącego kranu?
Koty – jak większość innych zwierząt – wolą świeże jedzenie i wodę ( profilaktyka zatrucia) więc cieknąca woda jest bardzo atrakcyjna pod tym względem. Także ruch cieknącej z kranu wody jest atrakcyjny dla kocich zmysłów słuchu i wzroku. Niektóre koty nawet wkładają łapkę do miseczki z wodą i „mieszają” ją, tak by mogły pić „bieżącą” wodę.
- Dlaczego kot drapie meble lub drapak?
Koty mają gruczoły zapachowe na poduszeczkach łapek i drapanie pozostawia ich woń na drapanym obiekcie, czyli znaczy ich teren. Dodatkowo kot ściera pazury i usuwa ich wierzchnią warstwę.
- Kot a nocne widzenie
W nocnym widzeniu koty są mistrzami. Bo co prawda przegrywają z nami w liczbie czopków woku, ale za to mają o wiele więcej pręcików, a dzięki nim potrafią widzieć 6-8 razy lepiej przy słabym świetle. Ich wrażliwość na nawet najmniejsze natężenie światła polepsza tzw. błona odblaskowa za siatkówką. Fotony się od niej obijają i mogą ponownie trafić w siatkówkę, mają więc większą szansę pobudzić światłoczułe komórki, które się tam znajdują. Pręciki są również lepszym rejestratorem ruchu, dzięki czemu koty dużo lepiej sobie radzą ze śledzeniem takich zwinnych zwierząt jak muchy czy myszy.
- Koty są daltonistami
Koty nie rozróżniają barwy czerwonej (tak jak psy albo daltoniści). W ich siatkówce znajdują się czopki rejestrujące niebieski oraz żółty być może barwy zielonej. W najlepszym razie widzą więc świat w zabarwieniu niebiesko-żółtym, być może z dodatkiem zielonego. Ale czerwień jest dla nich niedostępna.
- Dlaczego koty lubią się chować?
Koty nie tylko lubią chować się w najróżniejszych dziurach, ale ważny jest też dla nich sam moment przeciskania się do środka czy ocierania o krawędzie otworu. Skrywanie się pozwala kotom na radzenie sobie ze zmianami środowiska i czynnikami stresowymi. Koty szukają takich miejsc nie tylko po to, by poczuć się w nich bezpiecznie, ale też z powodu ciepła. Temperatura, w jakiej domowe koty czują się komfortowo, wynosi od 30 do 36 st. C. Łatwiej ją osiągnąć na ograniczonej powierzchni. Niewielkie kartonowe pudełko idealnie izoluje od otoczenia i nadaje się do zwinięcia się w kulkę, co z kolei pozwala zwierzętom na zachowanie pożądanej ciepłoty”.