Kot jest towarzyską istotą, o złożonych emocjach i zachowaniach społecznych. Nasze życie zmieni się pod wieloma względami, jeśli zdecydujemy się na wspólne życie z kotem. Staniemy się specjalistami od żwirków, będziemy bardziej tolerancyjni na uszkodzenia mebli- zadrapane krzesła, kanapy, naciągnięte firanki- staną się codziennością. Naturalny rytm kota to aktywność o świcie i o zmierzchu, tak jak w przypadku gryzoni, ich głównej zdobyczy, także możemy zacząć wstawać o 5 rano. Kot bywa bardzo wybredny, dlatego będziemy specjalizowali się w kocich karmach i przysmakach. Z dużym prawdopodobieństwem będzie chciał spać z nami w łóżku , najlepiej na głowie..
Kot nie będzie chciał się szkolić tak jak pies, ale może bardzo szybko opracować otwieranie drzwi, nawet tych zamkniętych na klucze. Może się też okazać, że naszą główną rozrywką będzie obserwowanie kota- nie sposób nie śmiać się z prób i upadków kota – z jego pogoni za zdobyczą, z tego, jak skrada się za jedzeniem, jak radzi sobie z przeszkodami czy jak walczy z odkurzaczem. Do tego wszystkiego koty są Mistrzami Zen- nauczą nas medytacji.
DLA KOGO KOCI TOWARZYSZ BĘDZIE DOBRYM WYBOREM?
Dla domatora! Osoba spokojna, która lubi rutynę, ceni sobie relaks w zaciszu domowym- będzie idealna. Żeby żyć dobrze z kotem, trzeba umieć szanować cudzą wolność i nie czuć potrzeby podporządkowania sobie drugiej istoty. Pies jest łatwy do rozszyfrowania, podczas gdy kot to wieczna zagadka, dlatego idealny koci towarzysz to obserwator, reagujący na bieżąco na sytuację, odpowiadający na potrzeby kota i czerpiąca z tego przyjemność. Pies żyje dla człowieka, a człowiek dla kota! Osoby delikatne nadają się na kociego opiekuna- koty są niezwykle wyczulone na dotyk. Częściowo ma to związek z receptorami na skórze, które wysyłają sygnały dopóty, dopóki dotyk następuje, kot się nie przyzwyczaja , tak jak my do ubrań które nosimy.
CZY TO PRAWDA, ŻE KOTY ZAWSZE CHODZĄ SWOIMI
DROGAMI?
Mówią tak zarówno ci, którzy kotów nie lubią (dodając zapewne, że kot jest interesownym, fałszywym egoistą), jak i ci, którzy kochają te piękne zwierzęta i dzielą z nimi dom (ci dodadzą zapewne, że kot jest niezależnym, skrajnym indywidualistą
Panuje powszechna opinia, że koty to zdecydowani samotnicy, kontrolujący swoje łowieckie terytorium i łączący się w pary jedynie na chwilę, w celu prokreacji, ale już nie wspólnego wychowywania młodych.
Tymczasem koty bywają bardzo towarzyskie, dogadują się z domownikami idąc na
kompromisy i dostosowują się bardzo do stylu życia swoich opiekunów.
Obserwuje się często zebrania okolicznych kotów mające najwyraźniej funkcję wyłącznie towarzyską. okoliczne koty czasami, z reguły wieczorem, zbierają się w grupy, na których nic szczególnego się nie dzieje. Nie odbywają się tam żadne walki o dominację. Nie odbywają się też zaloty. Po prostu koty siedzą razem, co pewien czas któryś z nich wstaje, paraduje przed całym zgromadzeniem i z powrotem siada
Koty łączy z człowiekiem specyficzna więź – próbują się dostosować do jego zwyczajów czy oczekiwań. Koty stają się pantoflarzami i domatorami . Wiele kotów nie chodzi już po dachach czy drzewach, lekceważy psy i przed nimi nie ucieka, a większość czasu spędza na kanapie, a od polowania zdecydowanie bardziej preferują pieszczoty opiekunów.
JAKI CHARAKTER MAJĄ KOTY?
Koty to bardzo zagadkowe, wrażliwe stworzenia, obdarzone niejednoznacznymi cechami charakteru. Cechy odziedziczone po rodzicach, indywidualne losy, doświadczenia życiowe, obyczaje ich opiekunów, rodzaj i wielkość środowiska, które zamieszkują – te wszystkie elementy kształtują charakter i osobowość kota i dają jedyną i niepowtarzalną mieszankę.
Uniwersalne u kotów są wrodzone popędy, które zawsze mają wpływ na ich zachowanie:
– potrzeba polowania,
– świadomość, że zajmują miejsce pośrodku łańcucha pokarmowego, czyli są
myśliwymi, tropią ofiary, ale jednocześnie ciągle czuwają by same nie padły ofiarą,
– potrzeba posiadania i chronienia własnego terytorium, są doskonałymi nauczycielami medytacji
Koty zostały obdarzone nieco inną niż psy inteligencją. – Uważa się, że psy mają
inteligencją społeczną. Dzięki niej łatwo dogadują się z innymi zwierzętami w stadzie czy z człowiekiem, bez większych trudności potrafią zrozumieć jego intencje i zamiary. Koty zaś obdarzone są inteligencją intrapersonalną, co oznacza, że wnikliwie analizują zachowanie swoje i innych, są bardziej introwertyczne, potrzebują czasu na zastanowienie się, mają świetną intuicję.
CZY WARTO OD RAZU ADOPTOWAĆ DWA KOTY?
Jednoznacznie tak, jeśli koty są z tego samego miotu lub jeśli znają się i dobrze im się
egzystuje razem. Koty niemal zawsze zaprzyjaźniają się ze sobą, jeżeli bierzemy do domu od razu dwa koty, dzieje się to o wiele szybciej.
JAK KOTY DOGADUJĄ SIĘ Z INNYMI ZWIERZAKAMI?
Koty o ile człowiek sam ich nie odizoluje – chętnie nawiązują kontakty z innymi
przedstawicielami swojego gatunku, albo żyją w trwałych grupach rodzinnych, a nawet nie spokrewnionych.Na początku, jeżeli do domu w którym już jest kot, przybywa nowy,
zasiedziały „rezydent” najczęściej odnosi się do niego wrogo, ale często kończy się to
przyjaźnią a przynajmniej tolerowaniem. Należy tak zaprojektować przestrzeń, bo jeden kot nie mógł zapędzić drugiego do “ koziego zaułku” , ponieważ to może doprowadzić do zaatakowania, kota który nie ma drogi ucieczki. Koty w większości akceptują psy , ważne jest by zabezpieczyć kotom miejsca w których czują się bezpiecznie, do których nie mają dostępu psy. Koty powinny mieć wówczas miseczki postawiona na podwyższeniu, np na parapecie, tak, żeby jadły i piły bez pośpiechu.
JAK PRZYGOTOWAĆ DOM NA NOWEGO LOKATORA?
W zależności od miejsca zamieszkania właściciela (dom czy mieszkanie, a także wieś lub miasto), kot wyznacza wielkość swojego terytorium – może to być zarówno jeden pokój, jak i kilka metrów kwadratowych w ogrodzie. Lepsze i ciekawsze środowisko dla kota stanowi obszar z kryjówkami, gdzie zwierzę ma możliwość eksploracji i zabawy. Nawet największa, jednak pusta przestrzeń, wyda się kotu nieatrakcyjna. Kot dzieli swoje terytorium na cztery najważniejsze obszary: strefę odpoczynku, karmienia, zabawy i sanitarną. Człowiek powinien uszanować taki porządek, ponieważ zmiany mogą spowodować pojawienie się problemów w zachowaniu kota.
– Drapaki, tunele, leżanki, półki, kryjówki dla kota
Koty nie czują się zbyt komfortowo w nowoczesnych wnętrzach, otwartych przestrzeniach, bez zakamarków. Nie mają wtedy szansy obserwowania otoczenia oraz ukrycia się przed potencjalnych intruzem wchodzącym do mieszkania. Koty uwielbiają kryjówki, zakamarki i polowanie z ukrycia, dlatego należy zapewnić im możliwość ukrycia się, wspinania, wędrowania po mieszkaniu czy obserwowania otoczenia z wysokości. Odpowiednie będą do tego drapaki z miejscem do leżenia. Najlepiej też przygotować budki-kryjówki oraz różne tunele i mostki, które mogą być umieszczone przy półkach lub szafach. Drapaki i półki powinny zapewnić swobodę w poruszaniu się, zwłaszcza jeśli posiadamy więcej niż jednego kota. Właściciele często umieszczają „kocie meble” w kątach, albo gdzieś z boku, żeby nie szpeciły mieszkania. Niestety takie umiejscowienie zniechęca do użycia tych funkcjonalnych zabawek. Na szczęście można teraz znaleźć drapaki, które z powodzeniem stanowią ozdobę domu.
– Kuweta z wysokimi ściankami dolnej części. Koty z natury lubią kopać, grzebać i zdarza im się sikać na stojąco, po ściankach kuwety. Dzięki wysokim ścianą mocz nie będzie wyciekał na zewnątrz a i żwirek zostanie w większości w kuwecie i nie będzie roznoszony po mieszkaniu. Kuweta nie powinna stać w tym samym pomieszczeniu co miseczki kota. Jeśli jednak tak się zdarzy, starajmy się jak najbardziej oddalić je od siebie. Problem roznoszenia żwirku z kuwety pozwala załagodzić nam wycieraczka czy dywanik przed wejściem do niej. W przypadku odkrytej kuwety musimy liczyć się z tym, że żwirek (a czasem i odchody) będzie rozsypany wokół i wycieraczki tu nie pomogą.
– Kot ma potrzebę drapania, wspinania się i skakania. Drapak pozwoli mu na realizowanie tych potrzeb w warunkach domowych. Na rynku znajdziemy wiele różnych drapaków w zależności od naszych i kota potrzeb. Deski, słupki, platformy, domki, konstrukcje łączące te wszystkie elementy. Drapak należy dopasować do potrzeb kota – młody i zwinny zwierzak na pewno ucieszy się z drapaka po sufit z wieloma platformami i słupkami na których będzie mógł spożytkować swoją energię i obserwować otoczenie z góry. Kociemu seniorowi wystarczy deska przymocowana do ściany czy niewielki słupek z podstawą
Zabawki
Kot to drapieżnik. Kocha polować. W domowych warunkach musimy zapewnić mu możliwość realizacji tego popędu. W przeciwnym razie to my – nasze stopy, ręce – możemy stać się celem naszego małego tygrysa. Pomogą nam w tym różnego rodzaju zabawki :
-piłki, myszki, poduszeczki wypełnione różnymi ziołami, wędki, piórka. Tak jak w przypadku drapaka należy je dopasować do wieku, charakteru i preferencji kota. Młody kot będzie chętnie bawił się większością gadżetów, natomiast stateczny senior będzie mniej aktywny i być może obserwacja będzie dla niego sporą rozrywką. Obserwacja świata przez okno, z ciekawego miejsca widokowego, obserwacja z balkonu, a nawet kocia telewizja do której możemy dodatkowo odtworzyć dźwięki śpiewających ptaszków , utrzyma naszego kota w dobrej formie intelektualnej.
Możemy kotom nie wychodzącym przynosić też prezenty- odrobina z zerwanej trawy,
kawałek gałązki- będą dla kotem źródłem ciekawych informacji- prawie jak dostałyby od nas ciekawe czasopismo.
OSIATKOWANIE
Osiatkujemy balkon, jeśli nie mamy to jedno z okien.
LEGOWISKO
Poduszki, kocyki, budki, hamaki. Niektóre koty zawsze wybierają łóżko czy mój ulubiony fotel. W słoneczne dni wylegują się na parapetach z których wszelakie koce wylatywały szybciej niż je tam kładłam. Natomiast są koty które kochają miękkie, pluszowe poduszki i bardzo chętnie z nich korzystają.
ŻYWIENIE- ważna kwestia do przemyślenia
Przede wszystkim musimy wiedzieć że kot to mięsożerca bezwzględny. Znaczy to tyle, że kot świetnie przystosowany jest do trawienia mięsa za to wcale nie trawi i nie potrzebuje zbóż i innych produktów roślinnych. Obecność tych produktów w ogromnych ilościach jakie znajdują się w wielu gotowych karmach powodują u kotów otyłość, cukrzycę, niewydolność serca, wątroby, nerek, niestrawność, zapalenie jelit, różnego typu alergie. Dobre, w pełni zbilansowane mokre karmy, bez zbędnych wypełniaczy roślinnych i odpadów z uboju, są dla kotów lepszym pożywieniem niż każda, nawet najlepsza sucha karma. Jest tak dlatego, że pokarm mokry zawiera w sobie 75-80% wody, czyli podobnie jak zwierzęta, na które koty polują. Konsystencja mokrych karm jest zbliżona do naturalnego kociego pokarmu i w związku z tym układ pokarmowy kota lepiej takie pożywienie toleruje i trawi.
Należy jednak dokładnie czytać etykiety, niektóre z karm mokrych stanowią jedynie
uzupełnienie podstawowej diety.
PRZYGOTOWANIE BEZPIECZNEJ PRZESTRZENI – KOCIE BHP
Sprawdzenie domu pod kątem kociego bezpieczeństwa jest szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi mały kociak, z natury ciekawski i wszędobylski, z zapałem poznający otaczający go świat. Sprawdzamy, czy w zasięgu kota nie ma małych przedmiotów, które mógłby połknąć. Zabezpiecz odsłonięte kable przed przegryzieniem – do tego nadają się doskonale osłonki, które można kupić w marketach budowlanych.
Balkon i okno – zawsze zabezpieczone
Zabezpieczamy okna/balkon siatką chroniąc kota przed wypadnięciem.
Rośliny trujące
Sprawdźmy, czy mamy w domu roślin dla kota trujących. Listy roślin trujących znajdują się są dostępne na wielu kocich stronach.